Razgovor s msgr. Athanasiusom Schneiderom

– Preuzvišeni, Vi ste podrijetlom Nijemac, no rođeni ste i odrastali u nekadašnjem Sovjetskom Savezu. Kako se to dogodilo?
Početkom XIX. st. (1809.-1810.) bila je velika migracija njemačkih seljaka iz jugozapadne Njemačke na crnomorsko područje bivšeg Ruskog Carstva. Iseljavali su se iz Badena, Elzasa, Lotaringije i Falačke. Car im je besplatno dao parcele vrlo plodne zemlje (‘černozem’, crnica). Imali su pravo osnovati sela u kojima se govorio samo njemački, a bila su sačuvala i vjersku posebnost (čisto katolička sela ili pak luteranska). Uz to, nosila su i njemačka imena- Strassburg, Elsass, Karlsruhe, Baden, Mannheim, Speyer… Moji pretci su bili doseljenici iz sjevernog Elzasa, iz okolice Seltza i Hagenaua. Na području Crnog mora su živjeli do II. svjetskog rata. Nakon rata ih je staljinistički režim deportirao na razna mjesta Sovjetskog Saveza u kojima su bili internirani i osuđeni na težak rad. Moji su roditelji tako deportirani na Ural. Kad su bili oslobođeni, preselili su se u središnju Aziju, u Kirgistan, gdje sam rođen.
– Djetinjstvo Vam je sigurno obilježio sveprisutni progon vjere koji je nametnuo sovjetski teror. U kakvim ste uvjetima, Preuzvišeni, Vi i Vaša obitelj prakticirali vjeru? Na koji se način razvijao Vaš vjerski život i tko je pritom imao najvažniju ulogu?
Cilj komunističkoga režima bio je uspostaviti društvo bez Boga. Svaka javna vjerska gesta ili javni kult bili su, stoga, zabranjeni. Vjera se živjela i predavala u obitelji, zahvaljujući katoličkoj obitelji kao kućnoj crkvi. Imao sam veliku povlasticu i veliku sreću što sam na svijet došao u vrlo katoličkoj obitelji, i takoreći, upio katoličku vjeru s majčinim mlijekom. U vrijeme progona i u izočnosti svećenika (što je znalo potrajati godinama), moji su roditelji s nama, djecom, slavili i posvećivali nedjelju moleći uobičajene molitve u jutarnjim satima. Poslije smo se preselili u Estoniju gdje smo imali crkvu i svećenika udaljene oko 100 kilometara. Prelazili smo toliku udaljenost da svake nedjelje sudjelujemo na svetoj misi. Nismo mislili da je to velika udaljenost i voljeli smo ta nedjeljna putovanja do crkve, premda je to zahtijevalo neku žrtvu. Naša je obitelj imala privilegij osobno poznavati dvojicu svetih svećenika: blaženog Aleksija Zaritzkog, ukrajinskog svećenika iz Lavova koji je umro mučeničkom smrću u gulagu u Karagandi 1963., a beatificiran je 2001., te oca Janisa Andreasa Pavlovskoga, letonskoga kapucina koji je trpio kao ispovjednik vjere u karagandskom gulagu. On je bio moj župnik u Estoniji; umro je 2000. u Rigi.
– Sedamdesetih godina XX. st. Vama je, tada tinejdžeru, i Vašoj obitelji dopušten povratak u Njemačku. Konačno ste mogli slobodno prakticirati vjeru. Koja su bila Vaša prva iskustva glede toga? Govorimo o vremenima kada su već bile provedene mnoge nesretne poslijekoncilske liturgijske reforme.
Mi koji smo živjeli katoličku vjeru u vrijeme progona, zamišljali smo Njemačku i zapadni svijet kao ‘raj’. U progonjenoj smo Crkvi živjeli duboku vjeru s velikim poštovanjem prema svetim stvarnostima; svećeniku, liturgiji i osobito prema svetoj pričesti.
Ono što nas je duboko šokiralo bio je nedostatak štovanja i svetosti u liturgiji svete mise. Po prvi smo put u životu promatrali nezamislivu scenu podjele svete pričesti na ruku. Činilo nam se to tako banalnim i tako običnim kao da netko dijeli kolače. Kad smo se vratili doma osjetili smo u svojim dušama tihu bol. Kad je moja majka vidjela da se slične scene odvijaju u gotovo svim crkvama koje smo posjetili, duboko je patila i plakala.
– Preuzvišeni, često naglašavate da bi svetu pričest trebalo primati samo na usta i klečeći. Koji su najveći rizici i posljedice raširene prakse primanja pričesti na ruku (i u objektivnim kategorijama i u odnosu na vjeru pojedinca)?
Najveći rizik i najteža posljedica prakse podjeljivanja svete pričesti na ruku je ogromni gubitak euharistijskih čestica i posljedično  činjenica da te čestice ljudi gaze nogama u našim crkvama. Sljedeći je ozbiljan rizik ogromna lakoća krađe posvećenih hostija. Prakticiranje pričešćivanja na ruku kroz duže vrijeme slabi vjeru u stvarnu prisutnost i u pretvorbu, jer se Presveto tretira kao obična hrana, bez uvjerljive geste klanjanja.
– Neki katolici koji podupiru primanje sv. pričesti na ruku (ili su jednostavno navikli na tu praksu) tvrde da ljudski dlan manje griješi od jezika. Kažu da im gesta primanja našeg Spasitelja na dlan daje lijepu priliku da mu se na trenutak klanjaju. Također tvrde da je klečeća pozicija protiv njihova ljudskog dostojanstva te da je stajanje puno prikladnije i odaje jednako poštovanje. Kako odgovarate na ove argumente?
Organi našega tijela (ruke, jezik itd.) nisu krivi za grijeh. Grijeh ide ljudskoj osobi. Organi koje osoba koristi da počini grijeh ostaju uvijek nevini. Zato je glupost pretpostavljanje dlanova ustima. Klanjanje svjetovnjaka našem Gospodinu tako da primaju posvećene hostije na dlan, proturječi cijeloj tradiciji univerzalne Crkve. Ta je praksa subjektivističko, iako pobožno, pretjerivanje. Crkva je uvijek pridržavala pravo dodirivanja sakramentalnoga Tijela Kristova zaređenim svećenicima. Iznimke su se činile zbog objektivnih razloga u vremenima progona ili u slučaju velike nužnosti, ali nikada da se zadovolji individualna pobožnost. Čak i u vrijeme prvih stoljeća, Presveti Sakrament nisu doticali svjetovnjaci svojim prstima, nego su svetu hostiju uzimali ustima izravno s dlana, a žene bi prekrile svoje dlanove bijelom tkaninom. Pozicija stajanja ima svoju vrijednost i svoje vrijeme. To je tipično kršćanska pozicija jer je kršćanin otkupljena osoba koja živi novim životom i vjeruje u uskrsnuće tijela. No, i klečeća pozicija je tipično kršćanska, i koristi se u trenutcima i činima klanjanja Bogu, Kristu, Utjelovljenom Bogu. Koristi se također da izrazi molitve prošnje, pokore i kajanja. Sâm naš Gospodin je molio klečeći kao i apostoli, žene u jutro uskrsnuća. Klečeći stav se vidi u Nebeskom Jeruzalemu u kojem anđeli skupa s otkupljenim čovječanstvom padaju na koljena, pa i na lice, da se klanjaju Kristu, Jaganjcu Božjem. Zato je najviše biblijska, najprikladnija i najlogičnija gesta u trenutku kad vjernik pozdravlja i prima Jaganjca Božjega pod prilikom kruha, pozicija klečanja.
– Kažemo da vjerujemo u Boga, a ne znamo mu iskazati dužno štovanje; pokušavamo to raditi na svoj vlastiti, često jadan, način. Koji su po Vama Preuzvišeni uzroci pada iskazivanja štovanja našem Gospodinu Isusu Kristu? Koja bi pastoralna i katehetska rješenja po Vama mogla povratiti to štovanje?
Ljudska narav se sastoji od vidljivog i nevidljivog dijela, ili od unije duhovne duše i materijalnoga tijela. Prema tomu, čovjek mora djelovati prema svojoj naravi, a u našem to slučaju znači: treba se klanjati Bogu simultano, unutarnjim i vanjskim činom. Unutarnji je akt najvažniji i animira vanjski čin, no vanjski se čin ne smije zanemariti. Isključivo naglašavanje unutarnjeg čina i zanemarivanje vanjskoga vodi nas nehumanom stavu platonizma i gnosticizma. Naglašavanje samo vanjskoga akta, a zaboravljanje i zanemarivanje unutarnjega, vodi nas licemjerju i beživotnom formalizmu. Naš je Gospodin rekao: ‘Ovo je trebalo činiti, a ono ne propuštati’ (Mt 23, 23). Da bi se povratilo štovanje, nužno je naučavati te vjerno i potpuno propovijedati istinu  o euharistijskom sakramentu, osobito o stvarnoj prisutnosti i pretvorbi; to treba pratiti uvođenje vanjskih gesta štovanja.
-Iako je mogućnost primanja svete pričesti na ruku u Poljsku uvedena 2005., Bogu hvala, ta mogućnost još nije postala opća praksa. No, uvode se druge, zabrinjavajuće novosti: celebrantova stolica smješta se u sredinu, između oltara i svetohraništa, tako da svećenik sjedi okrenut leđima Gospodinu Isusu; ministranti prolazeći s jedne strane prezbiterija na drugu pobožno se klanjaju (iako više ne misleći) prema praznom oltarnom stolu, dok im je iza Sanctissimum, Kralj Kraljeva. Zamjećujemo i fenomen ‘bratimljenja’ vjernika, posebno mladih s Isusom Kristom. To ‘bratimljenje’ popraćeno je trivijalizacijom i infantilizacijom načina na koji štujemo Boga i često ga odobravaju, ako ne i promiču, svećenici. Kada se pokuša razgovarati sa župnicima o tim stvarima, često se skrivaju iza najnovijih liturgijskih savjeta ili pastoralnih potreba, i općenito ne žele relevantnu raspravu s ‘problematičnim’ vjernicima. Koje argumente trebamo koristiti da uvjerimo naše pastire da ‘lex orandi’ bitno utječe na ‘lex credendi’? Spada li uopće na nas kao laike da upozoravamo naše svećenike svaki put kad je u opasnosti štovanje prema Gospodinu Isusu (na način koji nam je zapovjedio Isus u Evanđelju)?
Nadnaravno znanje istine vjere o veličini euharistijskog otajstva prvenstveno treba rasti u kleru. Također zakon autentičnoga kršćanskoga i katoličkog kulta mora se bolje razumjeti prema nepromjenjivoj Predaji i trajnom nauku Učiteljstva (‘perennis sensus ecclesiae’). Fundamentalni zakon božanskoga kulta je ovaj: Bog, Krist, vječnost je centar te se svi aspekti i pojedinosti kulta moraju neprestano podređivati i upravljati prema Njemu (tako naučava II. vatikanski koncil u ‘Sacrosanctum Concilium’, čl. 2). Kad svećenik stavi svoju stolicu u središte, on na vidljiv način ističe da je u liturgiji čovjek u središtu. To je u suprotnosti s naukom Crkve, posebno sa spomenutim naučavanjem II. vatikanskog koncila. Naprotiv, gdje su svetohranište i veliki križ s Kristovim likom u središtu, a celebrantova stolica sa strane, jasno se naglašava istina o tomu da je Krist predsjedatelj, vođa i glava svake euharistijske liturgije. Krist je Glava svoga Mističnoga Tijela i zato je također Glava svoga ‘liturgijskoga tijela’. Budući da je Krist utjelovljen i liturgija je sakramentalna, vidljiva i u znakovima, istina o tom da je Krist središte i glava, također mora biti vidljiva, to znači: Njegova stvarna prisutnost u tabernakulu i njegov vidljivi lik na križu moraju se nalaziti u središtu crkve i u središtu euharistijske liturgije.
Drugi vatikanski koncil i kanonsko pravo potiču vjernike da izraze svećenicima svoju zabrinutost o duhovnom dobru Crkve (‘Lumen gentium’, 37; kan. 212 i kan. 213 Zakonik kanonskog prava). Zato svaki svjetovnjak ima pravo tražiti svećenike da isprave skandale i zloporabe koje su suprotne duhovnom dobru duša i pravima samoga Boga. Crkva vjernicima daje sljedeće pravo: ‘Svaki katolik, svećenik, đakon ili kršćanski laik, ima pravo podnijeti žalbu na liturgijsku zloporabu kod dijecezanskog iskupa ili nadležnog Ordinarija, koji mu je pravno jednak, odnosno kod Apostolske stolice, na osnovu primata Rimskog Prvosvećenika.’ (‘Redemptionis Sacramentum’, br. 184).
– Blaženi Ivan Pavao II. rekao je 1980. da je ‘privilegij zaređenih da diraju svete prilike i da ih podjeljuju svojom rukom’. Što mislite, Preuzvišeni, o dijeljenju pričesti pomoću svjetovnih djelitelja? Unatoč tomu što se (barem u Poljskoj) pažljivo biraju ugledni ljudi, muževi i očevi, njihova dvojbena rastuća uloga donosi izvjesni nemir.
Činjenica da svjetovnjaci dijele svetu pričest za vrijeme euharistijske žrtve, proturječi cijeloj tradiciji univerzalne Crkve (istočne i zapadne), to se nikada nije prakticiralo. Radi se o apsolutnom ‘novumu’ i pravom prekidu s Tradicijom. U vremenima progona (svjetovnjaci i) pustinjaci u eremitorijima mogli su dijeliti svetu pričest vjernicima, ali uvijek izvan svete mise. Uvođenje izvanrednih djelitelja opravdalo se željom uštede vremena i olakšanja svete pričesti velikoj masi ljudi. Ako razmotrimo neusporedivu veličinu i svetost svete pričesti, i da je taj trenutak primanja euharistijskog Gospodina zaista vrhunac u životu katolika, nitko- ni svećenik ni vjernik- neće brojiti minute ni jadikovati zbog okolnosti koje uzrokuju umaranje. Suvremena stvarnost ovako izgleda: u crkvama u kojima su angažirani svjetovni djelitelji svete pričesti, svećenik nakon svete mise trati vrijeme na čavrljanje s ljudima ili na internet i gledanje televizije. U takvim slučajevima svećenik često više vremena gubi nakon svete mise, nego što bi utrošio kad bi sam dijelio svetu pričest bez svjetovnih djelitelja. Drugo je opravdanje za uvođenje izvanrednih djelitelja ovo: da se izrazi aktivno sudjelovanje laika u liturgiji. To je krivo shvaćanje aktivnog sudjelovanja, u suprotnosti s naučavanjem Učiteljstva i Tradicijom Crkve. Podjeljivanje pričesti je bitni dio zaređenog svećeništva i nikada u Crkvi nije bilo načinom aktivnog sudjelovanja laika. Drugi vatikanski koncil poučava: ‘U bogoslužnim slavljima neka svatko, bio to služitelj ili vjernik, obavlja svoju zadaću i čini samo ono i sve ono što mu pripada prema naravi stvari i prema liturgijskim propisima’ (‘Sacrosanctum Concilium’, 28) i ‘Neka se radi promicanja djelatnoga sudjelovanja vodi briga o poklicima puka, odgovorima, psalmima, antifonama, pjesmama kao i o činima, odnosno gestama i o držanju tijela. U pravo vrijeme neka se obdržava također sveta šutnja’ (isto, 30). Nema spomena svjetovnih djelitelja svete pričesti kao sredstva aktivnog sudjelovanja jer takvo shvaćanje i takva mjera proturječi trajnoj tradiciji Crkve i sljedećem načelu koje naučava II. vatikanski: ‘konačno, neka se novosti uvode samo ako to zahtijeva prava i sigurna korist Crkve te uz oprezno nastojanje da novi oblici na neki način organski izrastu iz već postojećih oblika’ (isto, 23).
– U Vašoj lijepoj knjizi o svetoj pričesti naslovljnoj ‘Dominus est’, opisujete ulogu ‘euharistijskih žena’ u sovjetskom podzemlju koje su u izočnosti svećenika uspijevale održati plamen vjere klanjajući se našem Gospodinu u Presvetom Sakramentu i primajući ga barem na duhovni način. Opisali ste dirljivu priču o Vašoj majci Mariji Schneider kojoj je iznimno tajni svećenik dopustio da dade svetu pričest svojoj bolesnoj majci, pod uvjetom da to učini s najvećim mogućim štovanjem. Vaša je majka stavila bijele rukavice i pomoću pincete dala pričest svojoj majci. Zatim je spalila omotnicu u kojoj je bila posvećena hostija. Za razliku od opisanoga, postupanja žene s najvećim mogućim štovanjem u izvanrednim okolnostima, danas postoji izvjesna zbunjenost glede sve veće aktivnosti žena na svim područjima liturgijske službe (kao ministrantice, djeliteljice svete pričesti ili ‘pastoralne asistentice’). Što bi trebale biti granice liturgijskog aktivizma žena i kakve argumente bi trebalo koristiti da se odvrati žene od pretjeranog angažmana u službi oltara?
Ulogu žene u Crkvi odredio je sâm Bog i ona odgovara zakonima koje je Bog u svojoj mudrosti i ljubavi zapisao u odnosu na ulogu žene. Redoslijed stvaranja ljudske naravi u dva spola odražava ljepotu i komplementarnost, a ne natjecanje. U nadnaravnom redu života Crkve najviši i najljepši uzor kršćanke je Marija, Majka Božja. Najdublja i najljepša karakteristika žene je materinstvo. Krist, Utjelovljeni Bog te Vječni i Veliki Svećenik uzeo je ljudsku narav u muškom spolu, te je u svojoj mudrosti neraskidivo povezao ministerijalno svećeništvo u svim stupnjevima i službama s muškim spolom; jer simbolizira duhovno očinstvo samoga Krista. Stupnjevi Kristova svećeništva su episkopat i prezbiterat, i oni predstavljaju najvišu razinu službe na oltaru. Đakonat u svojoj službi oltara i riječi simbolizira tu biskupsku i prezbitersku službu u konkretnoj i sakramentalnoj formi. Svi drugi redovi i službe ispod đakonata (subđakon, akolit, lektor, ministrant) su prakticiranje đakonata u nesakramentalnom obliku i služe razvoju do uloge đakonata i konačno također perzbiterata i biskupstva. U skladu s tom općom i trajnom tradicijom Crkve nikad se nije pripuštalo žene službi oltara ili riječi za vrijeme euharistijske žrtve, koja je po sebi liturgija ministerijalnog svećeništva. Tijekom liturgije časova, koja nije svećenička ni žrtvena liturgija u strogom ministerijalnom smislu, svjetovnjaci i žene, međutim, mogu ispunjavati ulogu lektora. Najviši je uzor žrtvene liturgije u strogom smislu, liturgija Posljednje večere gdje su bila samo dvanaestorica apostola, a nije bilo ni Marije, Majke Božje. Cenakul Posljednje večere odgovara oltarnom prostoru ili ‘prezbiteriju’ današnjih crkava. Stoga, tijekom euharistijske liturgije žene nisu nikada bile djelatne u oltarnom prostoru, nego u lađi crkve jer lađa simbolizira opće svećeništvo i zajedno s oltarnim prostorom, ‘prezbiterijem’, tvori cijelu Crkvu ili cijelo svećeništvo Kristovo koje se sastoji u ministerijalnom i općem svećeništvu kao jednom tijelu, ali s bitno različitim funkcijama (usp. II. vatikanski koncil, ‘Lumen gentium’, 10).
– Htjela bih upitati o higijenskom aspektu primanja svete pričesti na usta. Smatram da je nemoguće da bi se kakva bolest mogla prenijeti preko Gospodina Isusa koji je stvarno prisutan u posvećenoj hostiji i, prema mojem znanju, nikada u povijesti Crkva nije optužena za izazivanje ili širenje neke epidemije. Ipak, nedavno se dogodilo da je primanje svete pričesti na usta privremeno bilo zabranjeno, a primanje na ruku je jedna biskupska konferencija nametnula (sic!) iz straha od svinjske gripe. Kao što se moglo očekivati, učinak ove odluke bio je brz; drastični gubitak štovanja prema Presvetom Sakramentu i nakon što je zabrana ukinuta, jer nitko u toj zemlji više ne prima svetu pričest na usta zbog ‘brige za higijenu’ koja je, nažalost, prevladala nad vjerom u stvarnu prisutnost. Može li takva okolnost epidemije biti općenito razuman razlog za uvođenje svete pričesti na ruku? Bi li preporuka biskupâ za primanjem duhovne pričesti bila alternativa u slučaju epidemije?
Doista, u dvije tisuće godina kršćanske liturgije nije se čulo da bi se preko svete pričesti prenosile bolesti ili epidemije. Dokazano je da ruka sadrži više bakterija od jezika. Svatko rabi slinu da napravi prvu dezinfekciju na rani, ali nitko neće koristiti prste. Dlan osobe koja prima svetu pričest na ruku, obično je prethodno dodirivao mnoge predmete na kojima je puno bakterija, pa i prljavštine: rukohvate u sredstvima javnog prijevoza i u crkvi, a posebno kovanice i novčanice. Takvim neopranim prstima te osobe diraju svetu hostiju ostavljajući na njoj ogroman broj bakterija i tako hostiju punu bakterija mirno stavljaju sebi u usta. Zapravo je pričest na ruku vrlo nehigijenska. Ako se dijecezanska uprava doista ‘brine zbog higijene’, prije svega treba zabraniti svetu pričest na ruku. U nekim rijetkim slučajevima vrlo opasne epidemije preporuka da se prima duhovna pričest mogla bi biti alternativa. Zaista, ponovo moramo otkriti i cijeniti plodnu praksu duhovne svete pričesti.
– Moje sljedeće pitanje tiče se načina izbjegavanja rizika svetogrđa tijekom svetih misa za velikih okupljanja, na kojima se mogu naći također ljudi koji nisu kršteni u katoličkoj vjeri (ili čak nekršćani), koji na svetu misu dolaze iz znatiželje i usto primaju svetu pričest. Zasigurno, praksa dijeljenja svete pričesti na usta koju je povratio naš ljubljeni papa emeritus Benedikt XVI. i koju je zadržao Sveti Otac Franjo, prirodni je ‘filtar’ koji može spriječiti nekatolike da primaju Tijelo Kristovo. Koje bi druge mjere svećenici mogli uvesti u situacijama u kojima je povišen rizik od svetogrđa?
Crkva je od početka svoga povijesnog puta uvijek čuvala Presveto, ‘Sanctissimum’, Tijelo Kristovo u euharistijskom sakramentu, prema Gospodinovu upozorenju: ‘Ne dajte svetinje psima! Niti svoga biserja bacajte pred svinje’ (Mt 7, 6). U euharistijskoj liturgiji prvih stoljeća su nakon liturgije riječi bili otpuštani svi katekumeni i svi nekršteni. Đakon je oglašavao: ‘Katekumeni, odstupite. Neka ne ostane ni jedan katekumen’. Tim se riječima i danas služi bizantska liturgija. U Crkvi je postojala posebna liturgijska služba, ‘vratara’ (ostijara), koji je trebao budno paziti da ni jedna nekrštena osoba ne primi svetu pričest i da ni jedna osoba sa zlim nakanama ne narušava ili profanira sveto mjesto. Stvarna je pastoralna potreba u cijeloj Crkvi da se posvuda obnovi red i služba takvog ostijara. U bizantskoj liturgiji osoba koja prima svetu pričest mora reći svoje ime, mora se identificirati svećeniku koji dijeli pričest. Taj način obred pričesti čini puno osobnijim, dajući mu obiteljsko ozračje, istodobno bolje izbjegavajući profanaciju. To bi moglo biti usvojeno i u Crkvi latinskog obreda.
– Svećenici katolike koji idu u crkvu u zemljama Zapadne Europe, i žele se pričestiti klečeći i na usta, katkad tretiraju s averzijom. Dogodilo mi se da sam sa suzama u očima morala moliti svećenika da mi dade svetu pričest na usta, što je on tvrdoglavo odbijao. Na koncu mi je dao, ali s očitim gađenjem. Što je prema Vama Preuzvišeni bolje, uvijek ustrajati i biti spreman na ukor ili čak verbalni konflikt sa svećenikom u trenutku u kojem bismo se trebali usredotočiti samo na unutrašnju, a ne na vanjsku (prividno očito) dispoziciju primanja Gospodina Isusa, ili radije odlučiti u takvim situacijama primiti duhovnu svetu pričest, da se izbjegne situacija koja ranjava naša srca i savjest? Postoji li još kakva alternativa?
Crkveni zakon je vrlo jasan: ni svećenik ni biskup nema pravo odbiti vjerniku svetu pričest samo zato što je želi primiti klečeći i na usta. To je navedeno u naputku ‘Redemptionis Sacramentum’, br. 91. Kršenje te norme Crkva smatra za ‘teško djelo’; vidi spomenuti naputak  br. 173. Crkva posvećene službenike opominje ovim ozbiljnim riječima: ‘Tako se i svaki sveti službenik ozbiljno treba ispitati je li opsluživao prava kršćanskih laika koji mu sebe i svoju djecu povjeruju s pouzdanjem i u uvjerenju, te da će sve zadatke koje Crkva po nalogu Krista želi, ispuniti na slavlju svete Liturgije, prije svega na pravilan način za vjernike. Svatko uvijek treba imati na umu da je služitelj svete Liturgije’ (‘Redemptionis Sacramentum’, br. 186). Odbiti vjerniku svetu pričest samo zato što je želi primiti klečeći ili na jezik, izraz je arogantnoga klerikalizma i klerikalnog despotizma.
– Oko petnaest godina kao svećenik i biskup služite u Kazahstanu. Mnogo desetljeća vjernicima u bivšem Sovjetskom Savezu nije bilo slobodno slušati svetu misu, bili su lišeni svećenika i sakramenata. Svećenici misionari koji su došli 1990.-ih, neminovno su služili svetu misu prema novom misalu i uveli niz novih, dotad nepoznatih liturgijskih i pastoralnih praksa, koje nisu bile obilježene nekadašnjim štovanjem prema Presvetom. Kako su katolici koji su još pamtili staru misu i čija je vjerska formacija bila puno više tradicionalna, primili ove novosti?
Novi je obred u nekadašnjem Sovjetskom Savezu bio uveden još početkom sedamdesetih godina. No, služio se u duhu staroga obreda s dubokom vjerom i štovanjem. U mojoj župi kojoj sam pripadao od 1969. do 1973., u estonskom Tartu, sveta misa se služila prema novom redu, ali ‘versus Deum’, na glavnom oltaru na latinskom, a sveta se pričest primala na pričesnoj klupi, na koljenima i na jezik. Tako da je za moje roditelje i za mene razlika između dva ‘orda’ bila gotovo neprimjetna. Celebracija ‘versus populum’ bila je uvedena u Kazahstanu još u vrijeme Sovjetskog Saveza, ali je način celebracije bio vrlo pobožan. To je uvedeno iz dubokog posluha prema Apostolskoj Stolici. Nakon pada i raspada Sovjetskog Saveza, došlo je mnogo svećenika misionara iz raznih zemalja. Neki su od njih uvodili liturgijske prakse u suprotnosti s pobožnošću koja je obilježavala vjerski život i naslijeđenom iz doba progona. Takve su prakse bile npr. primanje svete pričesti stojeći, uporaba gitara i pljeskanja za vrijeme mise, sentimentalne pjesme i pjesme sa svjetovnim melodijama tijekom liturgije. Ali, Bogu hvala, Kazahstanska biskupska konferencija je ustanovila normu da je jedini dopušteni način primanja svete pričesti klečeći i na jezik, s izuzetkom onih kojima to onemogućuju tjelesna sprema.
– Možete li opisati vjeru svoga stada? Iskazuju li vjernici u Kazahstanu i dalje veće štovanje prema Presvetom Sakramentu, nego katolici na Zapadu ili je njihova pobožnost previše obilježena učincima ateističnoga režima?
Katolici u Kazahstanu sačuvali su dragocjeno nasljeđe iz vremena progona, tj. duboku vjeru, veliko štovanje prema liturgiji, a nadasve prema Svetoj Euharistiji. Zadržali su jasnu svijest o grijehu, zato često pristupaju k sakramentu pokore. Očuvali su veliku ljubav prema molitvi, osobito euharistijskom klanjanju, ljubav i poštovanje prema svećenicima i biskupima, dubok osjećaj i poštovanje za sveto.
– U istočnim crkvama u XX. st. nisu bile uvedene nikakve drastične liturgijske reforme. Je li u tim crkvama sačuvano štovanje prema euharistijskom Kristu ili je ono iskorijenjeno pod utjecajem sovjetskog ateizma?
Istočne crkve, bilo katoličke bilo pravoslavne, sačuvale su veliko poštovanje prema liturgijskoj tradiciji. Promjena liturgije je za njih nešto istoznačno promjeni vjere.  One su duboko ukorijenjene u vjernosti vjeri i liturgijskoj tradiciji. Liturgiju promatraju kao sveto blago koje Crkva mora brižno sačuvati i predati budućim naraštajima. Takav stav istočnih crkava, posebno pravoslavnih, vrijednost je koja može i treba obogatiti Latinsku crkvu u današnje vrijeme velike doktrinarne i liturgijske krize. To je moje iskustvo iz kontakata sa svećenicima i vjernicima Pravoslavne crkve. Učenje i usvajanje liturgijskoga duha i vjernosti od pravoslavnih crkava bila bi jedna od najljepših ekumenskih gesta sa strane katolika.
– Čast koju iskazujemo Gospodinu Isusu nikada nije dovoljna. Na koji se način možemo vježbati da je neprestano povećavamo? Biste li nam mogli dati u tom pogledu nekoliko praktičnih savjeta?
Moramo, ponajprije, bolje upoznati puninu katoličke vjere o euharistiji, osobito iznimno bogate dokumente Učiteljstva. Od pomoći bi bila također lektira životâ i primjera euharistijskoga života svetaca i mučenika. Moramo svoju vjeru izražavati jasnim gestama štovanja, klanjanja i pobožnosti prema Euharistijskom Gospodinu. Vrlo korisna praksa koja donosi ploda je euharistijsko klanjanje. Moramo u našim zajednicama promicati euharistijsko klanjanje, pa i osnivati skupine ili bratstva euharistijskih štovatelja. Moramo, također, tješiti našega Gospodina zbog ogromnih i brojnih djela svetogrđa te nedostatka štovanja i u duhu pokore po rukama Presvete Djevice Marije, euharistijske žene, prinositi djela pokore i nadoknade prema primjeru anđela koji se objavio djeci u Fatimi.
– Na kraju bih htjela pitati što je prema Vama definicija svetog svećenika?
Sveti svećenik je onaj koji je svjestan činjenice da je objektivno i ontologijski drugi Krist, ‘alter Christus’, i koji pomoću Božje milosti svakodnevno pokušava sve više postati ‘alter Christus’, dakle u svom umu, u svojim nakanama, u svojim riječima i djelima u skladu s duhom i primjerom Krista, Vječnoga Velikog Svećenika, Dobrog Pastira koji daje svoj život za vječno spasenje besmrtnih ljudskih duša, koji se ne brine o vlastitoj dobrobiti, nego samo za slavu Božju i duhovno dobro duša. A, najveća pomoć u tom procesu je ako svakodnevno bude sa sve dubljom vjerom  i ljubavlju služio svetu misu.
Razgovarala: I. Parowicz”

 

LINK

admin

Svaki čovjek ima pravo na svoje mišljenje usmjereno prema istini, a kad spozna Istinu dužan je promijeniti svoje mišljenje ukoliko nije u skladu s Istinom. To je prava demokracija.

5 thoughts on “Razgovor s msgr. Athanasiusom Schneiderom

  • November 9, 2013 at 8:33 am
    Permalink

    ako je pričest na ruku toliko neprikladna kako piše u gornjem tekstu zašto je nakon Pavla VI ni Ivan Pavao,ni Ivan Pavao II,ni Benedikt XVI ni papa Franjo nisu ukinuli?

  • November 12, 2013 at 8:45 am
    Permalink

    Ajde hvala Bogu da malo po malo izlazi na vidjelo tko je iza ove stranice, bratovstina Pia X. Iskoristili ste ovaj interviju biskupa u svoje svrhe. Tko ima volju i vremena neka malo istrazi porijeklo i pravovjerje BRATOVSTINE PIA X. Trenutno su u fazi shizme sa katolickom Crkvom!!!!!

  • November 14, 2013 at 12:41 am
    Permalink

    Hvaljen Isus i Marija

    Gradeći se mudrima, poludješe / ishlapiše u mozganjima svojim – odgovor na repliku 2 potpisanu s VERITAS

    Gradeći se mudrima, poludješe / ishlapiše u mozganjima svojim – odgovor većini sljedbenika NP crkve

    VERITAS tvrdi da iza paxtibi.net stoji bratovština Pia X. Sljedbenici NP crkve, po usmenim i tajnim dogmama NP crkve, sve one koji nisu sljedbenici NP crkve (od ateista do vjernika, od katolika do muslimana, od RKC do Amiša…) etiketiraju kao : sile zla, pogani, katolici nedjelje, neobraćeni, tradicionalni vjernici, neredoviti u crkvi, ne znaju da ih bog ljubi, prevareni đavlom, nevjernici, “apostatizirani”, ne vrše volju božju, udaljili su se od boga, ne slijede boga (otac im je đavao), otišli su od boga, neposlušni su, imaju problema s autoritetom, nisu ponizni, sve krivo razumiju i shvaćaju, bolesni su…

    Sljedbenici NP crkve, prije nabrojane etikete (a zapravo dogme NP crkve), “dodjeljuju” i sljedbenicima NP crkve koji “ne čine put” i “nisu u poslušnosti katehistima”, ali u blažoj mjeri nego onima koji nisu sljedbenici NP crkve. Te etikete postanu puno brutalnije kad sljedbenici NP crkve govore o onima koji su bili sljedbenici NP crkve i napustili su NP crkvu, kao i o onima koji “iznose probleme u vezi NP crkve”, kao i o onima koji su odbili biti sljedbenici NP crkve, kao i onima koji nisu htjeli “prihvatiti put, to jest, NP crkvu”.

    Tu nije kraj nabrajanju etiketa (dogmi NP crkve). Slijedi popis etiketa kojim su sljedbenici NP crkve opisivali prije nabrojane na ovim stranicama (preuzeto iz replika na paxtibi.net): zbunjeni, zavedeni krivom gorljivošću i ohološću, Benedikta su pokušali otrovati – franjevce zabraniti – isusovce zatvoriti / zabraniti / izmjeniti, nisu katolici, hule protiv Duha Svetog, čista glupost, čisti protestantizam, teološki i kanonski su zabrazdili, mlate praznu slamu, postupaju kao zavodnik duša – čovjekov neprijatelj – Sotona, odbacuju ljude, raskolnici, ne prihvaćaju Papu, protiv Pape su, bolesnici, nema im spasa, siju razdor i gorčinu, izmišljaju, mrzitelji neokatekumena i papinskog vodstva, negiraju drugi vatikanski sabor i samog Papu, zbunjuju ljude i stavljaju ih jedan protiv drugog, antikatolici, čudni likovi koji samo kleveću / špekuliraju / izmišljaju, imaju problema u shvaćanju poziva svećenstva, odgovara im umrtvljena Crkva zazidana u četiri zida – bazirana na tradiciji i običajima, ne odgovara im ako se u Crkvu unese Duh Sveti koji mijenja ljude i takvu Crkvu žele zatvoriti pod hitno, svi znaju da oni ne govore istinu i pričaju laži, imaju probleme s autoritetom i neposlušni su, bili su i ostali neposlušni crkvi, pozivaju na linč – podjelu – prijezir – mržnju, stvaraju jednoličnost, izvor su sukoba, ne žele hodati zajedno u crkvi pod vodstvom njenih pastira, nemaju Duha Katoličke Crkve, ne mogu smisliti II vatikanski sabor – ni smjer kojim Katolička crkva ide, prave se katolici, izgubili su katoličko naslijeđe, bratovština Pia X.

    Sljedbenici NP crkve su te etikete iznijeli javno, objavivši ih na paxtibi.net. A to je samo dio etiketa, jer osim javno iznijetih, postoje i tajne etikete (dogme) NP crkve koje se ne iznose van NP crkve.

    U NP crkvi naučavaju svoje sljedbenike da je božja volja samo NP crkva, da sve drugo nije od boga nego od đavla, ako i je ponešto drugo od boga, da to nije toliko dobro / pozitivno / božje / obraćeno / duhovno / napredno / sveto kao NP crkva. Sve (i svakog) što nije NP crkva preziru / osuđuju / blate / demoniziraju / vrijeđaju / negativiziraju / omalovažavaju / ocrnjavaju / odbacuju / isključuju / kritiziraju i plaše svoje sljedbenike s drugima.

    A o sebi, o NP crkvi, govore samo u pozitivnom ozračju / hvalospjevima / veličanjima / uzdizanjima / samohvalama.

    Za kraj, pozivam VERITASA da zatraži oprost jer je naveo sud: “iza paxtibi.net stoji bratovština Pia X”. Više o “sudovima” u NP crkvi imate u replikama replikama 13, (15), (28), 31, (36), (48), 66 u postu Žena, majka, muž i brak u neokatekumena http://www.paxtibi.net/?p=2150. Replike 13,31,66 objašnjavaju što su to “sudovi”, a u zagradama (15,28,36,48) su odgovori sljedbenika NP crkve.

    Rim 1,21 Jer premda upoznaše Boga, ne iskazaše mu kao Bogu ni slavu ni zahvalnost, nego ishlapiše u mozganjima svojim te se pomrači bezumno srce njihovo. 22Gradeći se mudrima, poludješe i 23zamijeniše slavu neraspadljivog Boga likom, obličjem raspadljiva čovjeka, i ptica, i četveronožaca, i gmazova. (da aktualiziram: zamijeniše slavu neraspadljivog Boga NP crkvom “neokatekumenskim putom”, Kikom, katehistima…)

    24Zato ih je Bog po pohotama srdaca njihovih predao nečistoći te sami obeščašćuju svoja tijela, 25oni što su Istinu – Boga zamijenili lažju, častili i štovali stvorenje umjesto Stvoritelja, koji je blagoslovljen u vjekove. (da aktualiziram: oni što su Istinu – Boga zamijenili neokatekumenskim putom, Kikom, katehistima, častili i štovali neokatekumesnki put, Kika, katehiste, sami sebe, umjesto Stvoritelja)

    Blagoslovio nas svemogući Bog, sačuvao nas od svakoga zla i doveo u raj sve duše, osobito one kojima je najveća potreba Isusovog milosrđa.

  • December 1, 2013 at 1:12 pm
    Permalink

    Registracija: Sep 2013.
    Postova: 55 Ja sam bio neokatekumen dosta godina ( koliko god da kažem reći će da nije dovoljno tako da nije bitno )
    Bez obzira na sve ovo šta ću napisati ima ljudi koji su tamo stvarno sretni i zadovoljni sa svime. Imaju osjećaj svrhe u životu i imaju osjećaj da nekamo idu. Dok je njihova volja usklađena sa voljom Puta stvari štimaju. Put može napraviti dobrog svećenika i familije sa mnogo djece. Nisam tamo bio sve te godine bezveze i mnogo sam naučio. Ali nijekati probleme Puta je loše za ljude koji su tamo a isto tako i za Put sam.

    Napisao sam u svrhu terapeutskih razloga jedno stotinjak stranica o neokatekumenskom putu koje možda i objavim negdje da ljudi znaju točno u detalje šta to jest.

    Sažeto:
    1 Katehisti za ništa loše ne preuzimaju odgovornost ali traže apsolutnu kontrolu.
    2 Ti nemaš izbora nego nakon nekog vremena živjeti neokatekumensko kršćanstvo.
    3 Nisu transparentni, ne lažu direktno ali ne kažu istinu o tome šta Put jest jer skoro nitko nebi ušao.
    4 Obećanja kao i sve drugo rečeno je podložno interpretaciji.
    5 Ne stvaraju se dobra u mjeri u kojoj su obećana pa se mizerija interpretira kao ta obećana dobra tj. kao providnost a gubitak se interpretira kao Božja volja. Vrednote su definirane da služe neokatekumenskom Putu.
    6 Hermetički zatvoren svjetonazor.
    7 Zajednica je prije ciljeva zbog kojih si ti ušao u zajednicu.
    8 Nema potpune istine niti u samoj zajednici, jedan dio iskustava se suzbija i isključuje iz razgovora sa ad homminem.
    9 Intelektualno , psihičko i duhovno nasilje racionalizirano višim ciljevima poput poniznosti i Boga ili parola “i isus je patio”.
    10 Kontradikcije.

    Prvi problem je taj što katehisti ne preuzimaju odgvornost za ništa loše šta se desi. Zaključio sam ( mogu biti u krivu ) da oni sebe vide kao neutralni medij kroz koji Bog govori i pošto to sve govori Bog a ne oni , ne moraju preuzimati nikakvu odgovornost za svoje riječi i obećanja. Kada iz zajednice ode oko 30% ljudi oni neće misliti da je sa zajednicom nešto krivo. Nikom neće padati na pamet šta je bilo sa obećanjima koja su tim ljudima dana navodno od samog Boga, već imaju izgovor koji je kontradiktoran sa idejom da nas Bog voli i štiti a to je da je ljude koji su otišli iz zajednice “prevario đavao”. Za sve im je izgovor ” ti nisi dovoljno ” ili ” ti si kriv” ili “đavao je kriv” ili “božja volja”. Nikada za ništa oni nisu krivi i nikada ne preuzimaju odgovornost ali od tebe traže punu kontrolu nad tvojim životom.

    Drugi problem je što su manipulativni i što ti moraš živjeti tu verziju kršćanstva skoro pod svaku cijenu. Oni će reći “ne moraš … ali…”. Božji poziv može biti samo da budeš svećenik ili muž sa mnogo djece a svi drugi izbori se demoniziraju. Manipulira se strahom od gubitka, strahom od nesretnog života, strahom od smrti, strahom od toga da će Bog dignuti ruku sa tebe, strahom od đavla, krivnjom i upiranjem prsta, Manipulira se preko ega ( TEBE je Bog izabrao) i preko tih obećanja koja nikada ne dolaze. Smiješno je što se stalno govori da si slobodan i da imaš slobodan izbor. Izbori koji ti se nude su tipa: “imaš livadu po kojoj možeš ići gdje god hoćeš… ali… tamo su ti mine, tamo su četnici, tamo su krokodili , a po ovom putu koji smo ti mi jako dobro utabali , tu je Božja milost i tu si siguran. Evo slobodan si da ideš kamo hoćeš.” Mislim prave se glupi ili su si ovo nekako racionalizirali kao slobodu.
    Ja više nisam kršćanin , ja sam teist. Ja nemam problem sa time da neka žena ima desetoro djece i živi kršćanski ako ona želi i ako misli da vrši božju volju za svoj život. Ali imam problem kada drugi ljudi stave svoje kandže u nečiji um, u nečije srce i u nečiju maternicu i na ovaj način te sprečavaju da ti stvarno činiš božju volju jer je oni zasjene svojom voljom.
    Da je sve što u ovom tekstu piše laž, jedno je istina i za ljude koji su na Putu sretni a to da ti na Putu lagano gubiš svoju slobodu. Mehanizmi ovoga su složeni i teže ih je objasniti.

    Treći problem je što oni ne kažu šta oni jesu odmah na početku. Čak i postoji neko pravilo (arkana) kojem starija braća nesmiju govoriti mlađoj šta se događa na višim etapama Puta.
    Neokatekumenski Put je radikalan kao legija stranaca samo što ti se kaže da je to izlet u prirodu, “jedna avantura”.
    Mala digresija. Ja sam nakon te avanture bio u teškoj depresiji, mislio sam da me Bog napustio i da imam samo sebe, nisam se htio ubit al sam htio nestat. Nisam vidio nikakvu svrhu niti smisao svog postojanja. Od njih nisam dobio niti oprosti već kada sam rekao katehistu da su manipulativni on se pozvao na autoritet i napao moj karakter kako to ljudi na ovom forumu čine ( pozivanje na papu na statut i ad homminem) I poslao me na kateheze nakon x godina puta sa objašnjenjem da sam sjeme oko kojeg je uzraslo grmlje. Ničim drugim nije objasnio zašto jer nakon više od x godina puta čini se više od toga nisam niti zaslužio. Ono što je smiješno je da mi je prije toga rekao da ako ja na njemu ne vidim Isusa Krista da ništa od ovog nema smisla. O moj Bože. Katehisti na mene nisu potrošili 5 minuta telefonskog poziva (braća jesu) nakon što sam izašao otamo, kad im kažem šta ja vidim na njima argumentirano oni se ponašaju kao životinja koja ne želi da joj padne dlaka sa glave….Autoritativno daleko hladno i nemarno ponašanje ali ja bi na katehistima trebao vidjeti Isusa koji je spreman razapeti se za mene. Majko božja.
    Uglavom treći problem je što ti se na katehezama priča priča o Abrahamu i o tome kako je Bog njemu dao ono šta je on htio (sina) jer je Abraham krenuo na put… Samo idiot neće povezati da time i ti možeš dobiti nešto što ti želiš ako kreneš na Put. Zbog ovoga ili sličnog ljudi krenu na Put, zbog nečega što je njima važno. Navuče ih se preko potreba. Kako vrijeme prolazi počne se pričati nekakva druga priča…

    Četvrti problem je što ti katehisti zapravo nisu obećali ništa jer sve što ti je obećano je jako općenito i podložno interpretaciji, tipa obećana ti je “sreća”. Pojmovi su slabo definirani ili isti pojam ima više značenja poput milosti koja se koji put tretira kao plaća koju možeš izgubiti ovisno o svojem djelovanju ili nedjelovanju.

    Peti problem je da Put nemože ispuniti obećanja koja kaže da može i što nemože promjeniti surovu stvarnost života a želi zadržati svoj svjetonazor. Zbog toga neokatekumeni reinterpretiraju događaje i cijeli sustav vrijednosti i onda bolni događaju postaju “Božja volja”. Ovo svi radimo u jednoj mjeri, čak i ateisti , svi si smislimo nekakve racionalizacije za boli i gubitke u životu da bi mogli nastaviti gurati dalje. Problem je što ti na Putu netko drugi racionalizira stvari kako on hoće i onda ono šta je dobro i šta je loše određuje mišljenje većine ili katehist.

    Moja majka je dobila rak. Jedan brat mi je rekao da je to milost. U par godina umrlo mi je 4 člana obitelji i jedna sestra mi je rekla da bi bila bomba za svijet kada bi ja rekao u svojem iskustvu kako ja u tome vidim Božju ljubav… Ali kada sam ja izašao iz zajednice… to nemože biti božja volja.. ne ne to me đavao prevario… jer je čini se gore izaći iz zajednice nego da ti umre pol familije. Majko Božja.
    Ja sam tamo samo gubio i gubio na svim frontama života i ono što me najviše boli je što će me “moja braća” tretirati kao Joba. Gledati će me kao budalu koji ne vidi božje djelovanje u svom životu i uvjeravati me da samnom nešto nije u redu jer ja nisam nešto od ove boli i gubitka interpretirao kao Božju ljubav ili božju volju i zadovoljio njihov standard interpretacije. Interpretirao sam da je moj odlazak iz zajednice Božja volja ali to se njima neće svidjeti jer su oni Bog koji određuje šta je istina…

    Umjesto da se kaže ili Bog ne postoji ili Bog ne radi stvari ovako kako mi kažemo da radi , umjesto da se proizvedu da se blesavo izrazim “dobra i usluge” koja su obećana … umjesto svega toga, ona bol, gubitak i mizerija koju primiš se reinterpretira kao božja milost i providnost da bi se reklo “evo kako Bog proviđa”. I tako se mizerija od 5 minuta brzinske pučke psihologije godišenje od svojih katehista interpretira kao Božja ljubav.
    I tako se Bog sveo na nekog jedva sposobnog ujaka iz amerike koji ti tu i tamo pošalje nešto novaca za hranu za klince a za sve drugo si ti zadužen. I ako taj ujak nije nešto napravio to je zato jer mu ti nisi dostavio potrebne papire, jer uvijek ti nešto nisi dovoljno napravio koliko god da se mučiš. Jer taj ujak zapravo nije svemoćan nego je totalno nesposoban. I zbog toga će ti reći da si ti za sve kriv jer se zapravo radi o tebi a ne o Bogu. Ovo nije Bog koji se propovjeda na katehezama nakojima se kaže da ti nemožeš ništa bez Boga i da je on taj koji mora djelovati prvi. Ispada da je obrnuto.

    Zamislite osobu koja je sposobna , sigurna u sebe i misli da joj netreba nitko a nalazi se na neokatekumenskom Putu. Nakon nekog vremena ova osoba će otići ako joj se tamo ne sviđa ili ako je netko pritisne. Otići će jer može, jer ima snagu, sposobnost i samopouzdanje i ne misli da joj Put treba.
    Zanimljivo je da se vjera u osobne snage i sposobnost na Putu asociraju sa ohološću , kao da je to nešto loše. Loše za koga? Pa za zajednicu! Jer je loše za zajednicu kada ljudi odlaze iz nje. Rekao bih da su zbog ovoga stvari na Putu uključujući moralne vrednote redefinirane da služe interesima Puta. Zbog toga je vjerovanje u “svoje snage” na Putu odraz oholosti a naglašava se submisivna poslušnost kao vrlina.

    Jedno je sigurno, ne da Bog proviđa nego što god da se tebi tamo desi da će neokatekumeni uvijek braniti svoj svjetonazor i da će se interpretacije događaja uvijek interpretirati tako da štite temeljna uvjerenja Puta.
    niinja2 is offline Odgovori s citatom

    niinja2
    Pogledaj profil korisnika
    Nađi još postova od niinja2

    Old 11.09.2013., 14:50 #664
    niinja2
    Registrirani korisnik

    Registracija: Sep 2013.
    Postova: 55 Nastavak…

    Šesti problem je to što je to svjetonazor u kojem si ti zatvoren kada jednom u njega uđeš. Ljudima tamo to postane dio identiteta, dio njihovog ega i zato ga neokatekumeni tako žestoko brane, jer je to dio njih. Oni nemaju luksuz to kritički propitkivati, to mora biti istina za njih jer su ljudi u to previše investirali i zbog toga su zatvoreni u tom mentalnom zatvoru u kojem uvijek netko drugi regulira šta je Istina. To je hermetički zatvoren sustav a đavao je njegov ključar. Jer kad im se kaže ” a možda bi se vi trebali zapitati zašto toliko ljudi odlazi sa Puta i loše govori o njemu ” oni kažu “to je đavao” i na ovaj način se hermetički zatvore od bilo kakve kritike. Đavao je obrambeni mehanizam za njihov ego. Smiješno je što se Put ponosi autokritikom. Majko Božja.

    Sedmi problem je što je sve podređeno zajednici. Neokatekumeni Put smatraju putom do Boga, stvar je u tome što Put postaje ovaj Bog kojem se želi doći i tada je cijeli tvoj život podređen tom idolu, toj babilonskoj kuli. Dali je slučajno da ono što je najbolje za neokatekumene je ujedno i ono što je najbolje za neokatekumenski Put? Ti si tamo važan katehistima dok si koristan, dok si potencijalni muž ili svećenik, to je barem moje iskustvo. Zajednica nije tu primarno radi tebe nego radi “Boga” a pošto ona postaje ovaj Bog, zajednica je tu radi sebe. Zbog ovog će jako mnogo ljudi će biti iskorišteno i obezvrijeđeno misleći da će nešto dobiti bezuvjetno kako je rečeno na katehezama.
    Nije fer od mene da ocrtavam katehiste kao sotone koji jedino žele iscrpiti zadnju jotu života iz tebe. Ono što čvrsto vjerujem jest da oni čvrsto vjeruju u to što oni rade i da oni misle da je to važno za svijet, jer je to Put Bogu a većeg od toga za kršćana nema. I zbog toga su dopušteni manji kompromisi jel… tu i tamo pokoja manipulacija. Što su nam ciljevi veći to će i kompromisi biti veći, a kao što sam već rekao : većeg cilja od doći do Boga za kršćana nema.

    Osmi problem proizlazi iz šestog problema a to je da se ego mora braniti pa tamo nema potpune istine nego je Put poput nekakve polupropusne membrane koja pušta javno samo ono što želi da se o njemu zna. Ima jedan dio istine ali nije potpuna. Jedan dio iskustava i mišljenja će biti suzbijen ili isključen iz razgovora ad homminem napadima čak i na samom Putu. Pogotovo na Putu. Ako želiš stvarati svoj život na Putu govorit ćeš ono što ljudi žele čuti. Bilo tko tko kaže nešto loše o Putu ili katehistima se nekamo šalje ( na kateheze ili biskupu ili samim katehistima) ili se isključuje iz razgovora ( ti si u krizi, đavao te prevario itd.). Katehisti su se ovim tretmanom okružili ljudima koji im govore šta žele čuti. Efektivno su se odvojili od stvarnosti i stvorili polupropusnu membranu.

    Od ovoga pate svi sistemi koji daju prednost jedinstvu pred istinom kao što je Crkva , Put i bivši komunistički sustav gdje zbog potrebe za prihvaćenošću i ljubavi/jedinstva kao cilja u takvom sustavu nisi htio a nisi ni smio govoriti ništa protiv autoriteta. Vidjeti će te mnogo komentara na ovom forumu tipa “nemoj kritizirati da nas vide razjedinjene” ili “nemoj blatit crkvu” ili ” za ovakve komentare postoji vrijeme i mjesto a to nije ovdje” (nego gdje je). E majstore to ti je to. I kad ja to vidim ja nevidim jedinstvo i ljubav, ja vidim fašizam i supresiju slobode i istine. Nemojte to radit.
    U ime ljubavi ili barem održavanja slike o ljubavi i zajedništvu se žrtvuje jedan dio istine.

    Deveti problem isto proizlazi iz šestog problema , da se brani ego zajednice. Zajednica je kao nekakvo biće koje želi rasti i biti zaštićeno. Deveti problem je nasilje. Nije fizičko ali je intelektualno , psihičko i duhovno. Nemožeš reći šta misliš loše o zajednici bez da te netko šikanira ili obezvrjeđuje. Jako mnogo nasilja je opravdano božjom voljom ili poniznosti, i Božja volja je zapravo volja drugog čovjeka i ta volja je u praksi ono što je najbolje za Put a ne za tebe.
    Smiješno je što mnogi kršćani uključujući neokatekumene oće svijetu govorit “istinu” da je grešan i pokvaren al kad tebi netko ide reć isto onda “ovdje nije ni vrijeme ni mjesto za to” ili “govoriš protiv pape i Boga”. Ne nego govorim protiv tebe a ti nisi ni papa ni Bog.

    Deseti problem: Kontradikcije
    Ajme meni ovo zaslužuje cijeli post samo za sebe. U biti pričaju ti se dvije priče. Jedna koja ti daje osjećaj sigurnosti ali miče odgovornost od tebe i druga koja je tu da te natjera da ti stvarno radiš stvari (jer neće nitko drugi) i zbog toga ti miče osjećaj sigurnosti i stavlja veću odgovornost na tebe. Zbog prve se osjećaš sigurno, a druga će te natjerat da ti radiš stvari.
    Primjer prve je Bog čini stvari, ti ništa nemožeš svojim snagama i općenito “netko drugi” će učiniti da ti bude bolje i Put je put prema gore na kojem ćeš ti bit sretan. Lagano i opušteno ali neproduktivno sa tvoje strane.
    Druga je ona u kojoj se priča o tebi i đavlu kao da se ti trebaš boriti protiv njega sam samcat a Boga nigdje. I ona priča gdje si uvijek ti za nešto kriv jer čini se da Bog nemože bez tebe a ne ti bez njega. I dok ti ne ispuniš neki uvijet bezuvjetnom Bogu ništa od toga… Isto tako se priča o tome kako je Put put prema dolje u svoju smrt u spoznaju svoje grešnosti i slično.

    Ove dvije verzije su kontradiktorne i se koriste kao mrkva i batina kojima te se kontrolira čak i u isto vrijeme. Ovisno o tome kako je propovjednik raspoložen ili ovisno o tome šta mu treba. Naprimjer ženama se kaže da će izgubiti božju milost ako nemaju jedno djete za drugim kao da milost ovisi o njima ( nesigurnost , moram ja djelovati ) a onda im se kaže da će im Bog providjeti kada budu imali djete ( sigurnost ).

    To je sve kao vremenska prognoza u kojoj se prognozira sve od kiše, pljuskova, sunca , vjetra i snijega. Na katehezama ti se prognozira sunce i kada ja nakon nekog vremena pitam di je sunce onda se izvlače ove parole “ne ne ti ne razumiješ Put je kiša snijeg i grmljavina”. Nešto od prognoziranog se mora desiti i ovako ispada da su katehisti uvijek u pravu. I ispada da katehisti nikada nisu u krivu jer kad ti pitaš di je sunce kažu ti krivo razumiješ Put je snijeg i kiša i prave te glupim. U biti ne kažu ni to nego su mi rekli idi na kateheze… na kojima ću još malo slušat o tome kako je Put sunce… Majko Božja.
    Meni je katehist nakon 6 godina rekao da je “jedino što je Bog meni obećao je da će se u meni roditi Isus Krist”
    Odi to reć na kateheze i ponavljaj kao što ponavljaš “ali bog čini stvari ” pa da vidim koliko će ti ljudi uć u zajednicu.

    Ima još par problema ali je već i sad previše teksta.

    Želim da se zna šta to jest. Da je to radikalno kao legija stranaca. Ljudi idu u legiju stranaca, neka idu ali svijesni kamo idu i ako hoće odustati nitko im neće ući u glavu i prijetiti da neće biti sretni izvan legije stranaca. Imao sam jednog brata koji je bio legionar… na Putu nije izdržao…
    Ima ljudi kojima je tamo dobro ali važno je da ljudi kojima tamo nije mjesto kao što nekom nije mjesto u legiji stranaca znaju šta to jest da se ne troše njihovi životi i da se od njih ne stvaraju robovi.

    Ljudi ovdje kažu to je sekta. Taj pojam je slabo definiran i ima negativnu konotaciju. Ja bih rekao da Neokatekumenski Put ima osobine kulta. Uspoređujem sa ovom stranicom u linku koja ne govori o neokatekumenima ali govori o kultovima i ima mnogo zajedničkih stvari sa Putom.

    http://www.hermetizam.com/index.php?…268&Itemid=134

    Primjetite jednu stvar. Ja ne govorim o bibliji, teologiji, kršćanstvu iako bih mogao i o tome. Ovo moje skoro pa nema veze sa nečijom vjerom niti religijskim uvjerenjima već sa dinamikom grupe bila ona religijska ili ne. Ovo je za sve vas koji će te reći da govorim protiv Crkve i Boga i da je Put put obraćenja i kršćanske inicijacije tra la la la…. ja o tome ne govorim ovdje… ja govorim o grupnoj dinamici. A da i govorim, samim time što je nešto zagrnuto plaštem vjere, Boga ili parolama tipa “papa nas je priznao” ne čini to dobrim. Proučite malo povijest za Boga miloga.

    I ako se netko poziva na “nas je priznao papa” onda to ne govori nešto o meni i mojoj kritici nego o papi. Rekao bih da on nezna šta se tamo dešava zbog efekta polupropusne membrane.

    Nakon što sam otišao otamo osjećao sam se obezvrijeđeno, izdano i prevareno. Žao mi je što sam čuo za kršćanstvo a kamoli neokatekumenski Put. To je moje iskustvo. Ako netko hoće znati više neka me slobodno pita.

Comments are closed.