admin

Svaki čovjek ima pravo na svoje mišljenje usmjereno prema istini, a kad spozna Istinu dužan je promijeniti svoje mišljenje ukoliko nije u skladu s Istinom. To je prava demokracija.

11 thoughts on “Neokatekumen i/ili katolik?

  • February 7, 2013 at 1:38 pm
    Permalink

    Mene je u toj zajednici najviše zaprepastila njihova isključivost,to nikakao nisam mogao shvatiti,oni uopće ne reagiraju kada “braća” kažu da su bili na svetim nedjeljnim misama i tako opravdavaju nedolaske na njihove subotnje euharistije,”evo braćo večeras Gospodin prolazi,možda si u krizi,možda si u buntu…………………………..itd……………………

    Sotona te je prevarila………..itd…………………

    Ja takvo što nikada nisam čuo u Katoličkoj crkvi,pa zar Gospodin ne prolazi i kroz svete nedjeljne mise………
    pa zar Gospodin gleda kojem pokretu pripadamo ili Gospodin ipak gleda naša srca………………………………………………………..

    Zar ako netko kaže neku kritiku neokatekumenskom pokretu,zar i kroz njega progovara sotona?Zašto se desetine moraju davati samo njima,pa ako netko odluči davati tu istu destinu u crkvu za neke druge potrebe,a ne pokretu jel i u njemu demon? U životu nisam čuo takve samopohvale na račun pokreta kao kod njih,to je vrhunac samohvale na njihovim navještajima! Zar to nija idolatrija?

  • February 8, 2013 at 7:04 am
    Permalink

    Hvaljen Isus i Marija

    “Heb 13,8 Isus Krist jučer i danas isti je – i uvijeke. 9Ne dajte se zanijeti različitim tuđim naucima!”

    “Mt 24,24 Ustat će, doista, lažni kristi i lažni proroci i iznijeti znamenja velika i čudesa da, bude li moguće, zavedu i izabrane.”

    Neka pitanja za osobu/osobe (potpisnika) posta Neokatekumen i/ili katolik? Ne samo za nju/njega/njih, nego i za sve trenutne sljedbenike NP-a.

    Možeš/možete li, što iskrenije, ne moraš/morate uljepšavati, odgovoriti na slijedeća pitanja:

    Zašto si ušao/ušla u NP?
    Zašto si još uvijek u NP-u?
    Zašto ne izađeš iz NP-a?
    Što misliš o onima koji nisu više u NP-u (bili pa otišli)?
    Što misliš o onima koji nisu nikad bili u NP-u?

    Prenesi/prenesite nam i iskustva drugih.

    Zašto su drugi ušli u NP, zašto su još tamo, zašto ne izađu iz NP-a? Što oni misle o onima koji više nisu u NP-u? A što o onima koji nikad nisu bili u NP-u?

    Nevezano za prijašnja pitanja, a o izjavi da se više ne osjećaš kao katolik. Kao prvo, Bog i tebe i sve nas, uvijek poziva da mu se vratiš/vratimo i On će tebe/nas dočekati sretan i raširenih ruku (Lk 15,11-32). Također će to učiniti i RKC, a nadam se i da će se većina vjernika RKC tako ponašati. Mnogima, što su se više udaljavali od NP-a (i od boga NP-a) s jedne strane, a s druge strane približavali RKC i Bogu RKC, otvarale su im se oči. Neki su se tek na ispovjedi (ispovjedivši što ih je mučilo vezano za NP), uspjeli riješiti neokatekumenskog zloduha i konačno se osloboditi NP-a.

    Napomena: ne na ispovjedi kod nekog neokatekumenskog svećenika ili nekog koji podržava a i sam je sljedbenik NP-a. Primjer: svećenik NP-a (i onaj koji podržava NP) će ti na ispovjedi reći da te đavao prevario svaki put kad nisi došao/došla u NP, da moraš slušati katehiste, da ćeš napustivši NP napustiti boga, da ćeš “loše” proći u životu ako napustiš NP, itd. (ono “loše” sadrži toliko toga, da nabrajajući sve “loše”, ne bi stalo niti na deset stranica).

    Na kraju krajeva, u NP-u je česta fraza “Što ćeš tamo (u RKC) kad sve to imaš i kod nas (u NP-u)”. Ta demonska fraza (nije jedina demonska fraza), s jedne strane je inteligentna, s druge priglupa. Inteligentna je (ide u korist NP-u) jer tom frazom, maskiranoj u celofan, brane svojim sljedbenicima da idu u RKC, udaljuju svoje sljedbenike od RKC, stvaraju svoju NP crkvu i slično. A priglupa je (ne ide u korist NP-u), jer sljedbenik NP-a, koji želi otići iz NP-a, ako malo promotri tu frazu, može reći: OK, odlazim iz NP-a u RKC jer to sve imam i u RKC. No, opet da ponovim, ako i neki sljedbenik NP-a “provali” tu frazu, čekaju ga razne druge demonske fraze (nauk NP crkve), sve do one krajnje “bog te pozvao u NP i ne želi da itko napusti NP”. Riječ bog iz te fraze, napisao sam malim slovom, jer se ne radi o Bogu, o Bogu RKC, nego o nekom neokatekumenskom bogu. Pa, prema tome, vjernici RKC, ne trebaju pisati ime tog neokatekumenskog boga velikim slovom, kao niti slijediti ga, klanjati mu se i vjerovati u tog neokatekumenskog boga.

    Da se razumijemo, Bog, Bog RKC, prisutan je u NP-u. No, zavedeni naukom NP-a, neokatekumenskim zloduhom, tuđim ambicijama (i to bolesnim), vlastitim ambicijama, obećanjima “meda i mlijeka” i “raznih milosti” koje će dobiti samo u NP-u i nigdje drugdje, zakočeni strahom da neće dobiti “milosti” a već dobivene “milosti” da će izgubiti ako odu iz NP-a, zakočeni strahom od tisuća raznih prijetnji da će “loše” proći u životu ako odu iz NP-a, uvjereni da nigdje nije “dobro” i/ili nije toliko “dobro” kao u NP-u, zavedeni kako postoji “put” do Boga/vjere/obraćenja koji se zove NP (“put” isti za sve, koji je uz to i jedini “put”, dok drugi “putovi” ne vode do Boga/vjere/obraćenja), zavedeni ohološću, umišljenošću, zatvorenošću, isključivošću, igrajući se (glumeći) “boga” drugima a drugi njima, manipulirajući drugima a drugi njima, mnogi su sljedbenici NP-a zamijenili Boga, Boga RKC, nekim neokatekumenskim bogom (netko više, netko manje).

  • February 8, 2013 at 8:45 pm
    Permalink

    Odgovor Peharu u svezi pitanja zašto ne izađemo iz zajednice:Nas par je već duže vremena u “krizi”kako oni kažu i moramo reći da tu riječ ne podnosimo više,uopće njihov govor,rečenične konstrukcije itd.Ne možemoooooooooooooooo više to slušatiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!

    To znači da smo izašli,tj.ne pojavljujemo se više niti imamo namjeru!

    Pozdrav i vraćamo se u svoju župu u potpunosti!

  • February 10, 2013 at 2:02 pm
    Permalink

    Prije nekih par godina napustio sam neo pokret,dakle onog trenutka kada sam shvatio da ne utječe pozitivno na moj život,postao sam biće bez emocija,drugi skrutinij je bio prava tortura kada izvlače iz vas sve vaše slabosti i grijehe i to javno pred svima.Način na koji oni to rade me je sablaznio.

    Neprestano demoniziranje vanjskog svijeta i ono poznato geslo izravno i neizravno nema spasenja izvan “neo zajednice”.Čitajući katekizam Katoličke crkve shvatio sam da se radi o dva različita svijeta kateheza,kateheze neo puta su vrlo pesimistično djelovale na mene,dok katekizam Katoličke crkve daje snagu,optimizam,KKC ne demonizira čovjeka i njegovu grešnu prirodu.I nevjerojatno je da kad prestanete biti dio tog pokreta mnogi ne žele više s vama razgovarati,kontakti se prekidaju i još puno,puno toga.Npr.ako ti je netko bolestan i ako ne možeš taj put ići na te njihove konvivencije koje dosta koštaju,a novac se uvijek demonizira i skuplja u crne vreće za smeće,po njima konvivencija je važnija od svega,”Boga treba staviti na 1.mjesto”,a to znači ići na konvivencije,pa zar Bog ne prebiva i u onima koji su bolesni i koji nas tada trebaju,po meni to je robovanje nečijim krutim pravilima,pa zaboga gdje je tu ljubav?

    Slušajući njihove kateheze steknete dojam da u crkvi ništa nije valjalo do 2.Vatikanskog koncila,a mi smo učili od malih nogu da Crkvu vodi Duh Sveti od njenih početaka,vrlo,vrlo,diskutabilno!

    Negodovalo se se kada se par puta za subotnju euharistiju zaboravio beskvasni kruh pa smo se pričestili hostijama,pa zar svete posvećene hostije imaju manju vrijednost od beskvasnog kruha,to me je sve nagnalo da shvatim da se radi o paralelnoj crkvi koja ima svoja posebna pravila i vrlo.vrlo jaku hijerarhiju u pozadini,kad dolazi mjesni biskup u posjet sve bude drugačije nego kad smo sami mi tj,neo zajednica.
    Ne znam zašto u statutu nije eksplicitno spomenuta desetina nego se to spominje pod krinkom različitih kolekti.Zatim te njihove teze o “pravim katolicima”i “katolicima nedjelje”godinama sam sažaljevao sve te katolike nedjelje i mislio kako će loše proći jer nisu na “neo putu”!

    Hvala Gospodinu,nisam više dio te organizacije i moram reći da je veliki teret pao s mene,istinsku slobodu ispovjedanja svoje vjere našao sam u svojoj župi i nema tog pokreta i pojedinca koji bi me mogli više odvesti izvan okvira župe i katekizma Katoličke crkve!

  • February 10, 2013 at 2:18 pm
    Permalink

    Ale….tako sam i ja….samo hrabro! 🙂

  • February 11, 2013 at 9:00 am
    Permalink

    Hvaljen Isus i Marija

    “Heb 13,8 Isus Krist jučer i danas isti je – i uvijeke. 9Ne dajte se zanijeti različitim tuđim naucima!”

    “Mt 24,24 Ustat će, doista, lažni kristi i lažni proroci i iznijeti znamenja velika i čudesa da, bude li moguće, zavedu i izabrane.”

    O frazi NP crkve “u krizi” (iz replike 3)

    Kad sljedbenik NP crkve ne dolazi neko vrijeme u NP crkvu, kao razlog/opravdanje zna reći: “u krizi sam”, a ako se vrati: “bio sam u krizi”. Fraza “u krizi” je, uz bolest, općeprihvaćeni razlog nedolasku. Vjerojatno su tu frazu smislili neki sljedbenici NP crkve kao odgovor na nauk/vjeru/fraze NP crkve da nisu dolazili zato jer ih je “đavao prevario” i/ili “ne žele slijediti boga” i/ili “ne žele se obratiti” i/ili “žele biti kao pogani” i ostale slične fraze.

    Tri su razloga upotrebe fraze “bio/bila sam u krizi” umjesto npr. “đavao me prevario”. Prvi je, kako rekoh, da je to (donekle) opravdani razlog nedolasku u NP crkvu. Drugo, lakše je reći “u krizi sam” nego npr. “želim biti kao poganin”. Treći je razlog taj, da se u svakoj osobi mnogo toga buni na nauk/vjeru/fraze NP crkve da nisi došao/došla na neku aktivnost NP crkve zato jer te “đavao prevario” i/ili “ne želiš slijediti boga” i/ili “ne želiš se obratiti” i/ili “želiš biti kao poganin” i slično.

    Često se može čuti i fraza: “svatko ima pravo na krizu”. Drugi (kad se malo bolje gleda jedini) opravdani razlog nedolasku u NP crkvu je bolest. Ovaj razlog “u krizi” im se nekako “prošvercao”. U zadnje vrijeme se u NP crkvi čuje fraza: “pa baš onda kad si u krizi, tad dođi, tad ti je bog najpotrebniji”. Vezana za tu frazu je i fraza: “živ ili mrtav, ali moraš dolaziti u zajednicu (NP).”

    Kako sam i naveo, (jedini) opravdani razlog nedolasku u NP crkvu je bolest. No, što bi bila bolest u NP crkvi? Jeli bolest u potpunosti opravdani razlog nedolasku u NP? Navesti ću dva primjera, pa neka svatko donese svoje mišljenje.

    Na početku svakog navještaja, konvencije, i još u nekim slučajevima, u NP crkvi se vrši “prozivka”. To znači, da se odgovorni svake zajednice NP crkve mora ustati i reći koliko je “braće” iz zajednice prisutno, koliko odsutno. Za odsutne, mora navesti razlog zašto nisu došli. I, na jednom navještaju, reče odgovorni da jedna “sestra” nije došla zato jer ima svaki tren roditi. Na to je dobio odgovor da je ta “sestra” trebala doći zato jer trudnoća nije bolest.

    Inače, tim prozivkama (na navještajima, konvencijama) su prisutni svi iz svih zajednica NP-a u nekom mjestu (a u nekim slučajevima, samo jedna zajednica NP crkve, npr. na prijelazima ali i tu može biti više zajednica). Drugim riječima, prozivke se vrše pred svima, i služe za utjerivanje “straha u kosti” onima koji su došli i kao opomena (i javno blaćenje i sramoćenje) onima koji nisu došli. Jednom je odgovorni rekao da jedan “brat” nije došao jer radi (liječnik u bolnici). Na to je dobio odgovor kako taj “brat” nije došao zato jer mu je bog novac. Bog ga je pozvao da dođe na konvenciju a on to nije uradio. Drugim riječima, posao nije opravdani razlog nedolasku u NP crkvu, nego moraš sve učiniti da možeš doći (da udovoljiš tom neokatekumenskom bogu koji te zove u NP, i čija je volja samo NP, i koji je isključio sve ostalo). Kako? Ili moraš naći zamjenu, ili uzeti godišnji, ili uzeti slobodan dan, ili pitati na poslu da te puste, ili uzeti/izmisliti bolovanje, ili dati otkaz i tražiti neki drugi posao koji te ne sprečava da dolaziš u NP crkvu. Neki su uspijevali dolaziti u NP crkvu, a da nisu učinili ništa od nabrojanog. Kako? Jednostavno bi otišli/pobjegli s posla a da se pritom nisu nikom javili. Riskirali su, jer strah od nedolaska u NP crkvu (pod prijetnjom “pakla ognjenog”) s jedne strane, a s druge strane strah od gubitka “milosti” koje neće dobiti ako ne dođu u NP crkvu, bili su jači od straha od eventualnog gubitka posla, otkaza (da su ih “uhvatili”).

    Događalo se i da lokalni Biskup bude prisutan takvim događajima, kad svi dođu. Pitam se, što li je Biskup mislio, zašto su svi došli? Odnosno, ako se i pitao u vezi toga, što su mu servirali u NP-u kao odgovor? Neokatekumeni su jedini koji su održali vjeru?

    Napomena. Na pitanje koliko vas je došlo, a koliko ne (koliko vas ima u zajednici a koliko vas je došlo) odgovara se s npr.: “ima nas 15 i došli su svi” ili “ima nas 15 koji redovito dolazimo i došli smo svi”. O čemu se radi? Radi se o tome, da u neku zajednicu NP crkve uđe npr. 43 osobe, prvi prijelaz obavi njih 18, drugi prijelaz njih 10, i tako dalje. Znači, do drugog prijelaza, 33 osobe napusti NP crkvu (u NP crkvi, za te koji su napustili NP crkvu, uz ostale fraze, popularna je i fraza kako su to “otpadnici od vjere”). Tako, da na pitanje koliko vas ima, a koliko vas je/nije došlo, ne odgovara se s: na početku nas je bilo 43 a u međuvremenu nas je napustilo 33 (otpalo od vjere) tako da nas je sad 10, nego se odgovara s: ima nas 10 (koji redovito dolazimo) i svih 10 nas je došlo.

    Drugi primjer, na pitanje, jeli bolest jedini opravdani razlog da ne dođeš u NP crkvu. Pitaju katehisti jednog sljedbenika NP crkve zašto nije išao na godišnju konvenciju. Reče im on da nije mogao doći radi bolesti, da je završio u bolnici na operaciji. Što mislite, što su mu katehisti na to odgovorili? Možete li pogoditi? Možete li pogoditi što kaže vjera/nauk NP crkve? Probajte, a tad pročitajte dalje što su katehisti odgovorili.

    Katehisti su odgovorili: “Vidiš kako je (što je) đavao sve učinio da ti ne dođeš.”

    Još jedno svjedočanstvo. Jedna sljedbenica NP crkve je dolazila na službe riječi u NP crkvu, ali na “neokatekumenske euharistijske nedjeljne mise subotom navečer” nije dolazila ili bi ponekad došla. Ta osoba je redovito išla nedjeljom na Misu, ne samo nedjeljom, nego je išla na Misu i svaki dan. Bila je subota navečer, vraća se ona s Mise i sretne jednog sljedbenika NP-a, koji tek ide na Misu u NP crkvu. Pita je on: di ćeš? Ona mu odgovori: bila sam na Misi i sad idem doma. On joj odgovori: aaa, da, u krizi si. Znači, po nauku/vjeri NP crkve, da je ta osoba dolazila subotom na Misu u NP crkvu, ne bi bila “u krizi”. A kako ista ne dolazi u NP crkvu na Misu subotom, nego ide nedjeljom na Misu u župu, i svaki dan ide na Misu u RKC, ona je “u krizi”.

    A što im to znači “u krizi”, da je netko “u krizi”? Ne znam, a ne znaju ni oni. Isto kao kad papagaj ponavlja neke ljudske riječi koje nauči, zar mislite da papagaj “zna”? Uglavnom, namjera je na bilo koji način ocrniti one koji ne dolaze u NP crkvu i navesti iste da se samoocrnjavaju. Odnosno, zar postoji itko normalan, zdrav, tko bi odbio “milosti” koje dobiva u NP crkvi? I te “milosti” ne može nigdje drugdje dobiti (može samo u NP crkvi).

  • February 11, 2013 at 9:15 pm
    Permalink

    Kakva je razlika u Misi kad je tu biskup u odnosu na onu kad nije?

  • February 18, 2013 at 10:25 pm
    Permalink

    odg na repliku 7

    Nema nikakve razlike, Misa je uvijek ista makar papa predsjedao.

  • February 25, 2013 at 1:23 am
    Permalink

    smiješna mi je jedna stvar “novac se demonizira” pala sam na dupe od smijeha kad sam pročitala ovo + crne vreće, pa to su pravi glumci, za poludit, ekipa te hoće uvjeriti da mrze novac a ipak zdušno skupljaju desetine.. pametnom dosta!

  • February 25, 2013 at 2:33 pm
    Permalink

    Tako je koko,pametnome dosta!

  • June 10, 2015 at 12:48 pm
    Permalink

    Njima je novac idol, a Kiko bog.
    Ali.. samo njima.
    Treba ljudima otvoriti oči.

    NIKAD NIJE KASNO ZA ISTINU!

Comments are closed.